صفحه اصلی / آموزش / شبکه اکسترانت (Extranet) چیست؟

شبکه اکسترانت (Extranet) چیست؟

یک اکسترانت شبکه ای کامپیوتری است که به یک اینترانت سازمانی، اجازه دسترسی کنترل شده از خارج را نیز میدهد. اکسترانت ها در موارد خاصی استفاده میشوند. این موارد شامل روابط Business-to-Business یا B2B میشود. در چهارچوب یک رابطه B2B، اکسترانت به عنوان افزونه ای از یک اینترانت سازمانی دیده میشود که برای کاربران خارج از سازمان، شرکای تجاری، فروشندگان و تولید کنندگان در محیطی ایزوله از دیگران کاربران اینترانت ایجاد شده است.
این مفهوم ایزوله شدن است که اکسترانت را از اینترانت و اینترنت متمایز میکند. در مقابلِ مفهوم B2B، مدل (Business-to-Consumer (B2C وجود دارد که شامل سرویس های شناخته شده از یک یا چندین شرکت است که با کاربران مصرف کننده در ارتباط است. یک اکسترانت شبیه یک DMZ عمل میکند که در آن دسترسی به سرویس های مورد نیاز برای شرکای تجاری بدون کوچکترین دسترسی ای به تمام شبکه شرکت در دسترس قرار میگیرد.

به عبارت دیگر اگر با اینترانت آشنا باشید، اکسترانت را میتوان یک شبکه اینترانت دانست که در بطن یک محیط عمومی مثل اینترنت و یا دیگر محیط های انتقال وجود دارد با این تفاوت که در آن دسترسی به عموم داده نمیشود اما توسط مدیران شبکه بیش از یک شرکت مدیریت میشود. برای مثال شبکه های نظامی در سطوح مختلف ممکن است همگی بر روی یک سیستم رادیویی نظامی وجود داشته باشند که این کانال ارتباطی هرگز به اینترنت متصل نیست. هر شبکه خصوصی که در دل یک شبکه عمومی وجود داشته باشد، یک VPN است که در اغلب موارد از پروتکل های امنیتی خاصی استفاده میکند.

مزایای استفاده از شبکه اکسترانت (Extranet)

• انتقال حجم بالایی از داده با استفاده از (Electronic Data Interchange (EDI
• به اشتراک گذاری کاتالوگ محصولات بصورت اختصاصی برای شرکای تجاری
• همکاری با شرکت های دیگر در جهت تلاش برای توسعه مشترک
• توسعه مشترک و استفاده از برنامه های آموزشی با حضور شرکت های دیگر
• ایجاد دسترسی به سرویس ها توسط یک شرکت به گروهی از شرکت ها، مانند اپلیکیشن بانکداری آنلاین که توسط یک شرکت به نیابت از بانک های طرف قرارداد اجرا میشود.

معایب استفاده از شبکه اکسترانت (Extranet)

• در صورتی که اجرای اکسترانت بصورت داخلی و بر عهده خود شرکت باشد، اجرا و نگهداری آن میتواند بسیار پرخرج و گران تمام شود.
• در صورتی که شبکه اکسترانت محلی برای تبادل اطلاعات با ارزش و محرمانه باشد، تامین امنیت این شبکه همواره یکی از دغدغه های موجود خواهد بود.

 

منبع : network.itpro.ir

درباره محمد سعید اساسی

این مطالب را نیز ببینید!

دات نت

دات نت (NET.) چیست و چگونه شکل گرفت ؟

دات نت ، پلات فرم جدید مایکروسافت بمنظور تحقق نظریه : ” نرم افزار بعنوان سرویس …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *