صفحه اصلی / مشهد / مشهد شناسی / بنای قدمگاه

بنای قدمگاه

این بنا در آبادی قدمگاه و ۲۴ کیلومتری شرق نیشابور واقع شده و در دوره صفویه به دستور شاه عباس اول )حدود سال ۱۰۲۰ ه.ق(، به جای بنای قدیمی تری، ساخته شده است. با توجه به کتیبه کاشی کاری گنبد به نظر می رسد کار تزئینات یا تعمیرات بنا در دوره شاه سلیمان صفوی به پایان رسیده است. بنای قدمگاه به دلیل وجود سنگ سیاه رنگی که روی آن جای پای منسوب به امام رضا)ع( دیده می شود، ساخته شده و زیارتگاه دوستداران آن حضرت است.

می گویند سال 200 ه.ق حضرت رضا)ع( که از مدینه عازم مرو بودند، در این مکان توقف کرده و چون خواستند با خاک تیمم کنند، آبی جاری پدید آمد. این وقایع مهم، این مکان را به مکانی مقدس و ایمن برای زائران در کنار مسیر مشهد تبدیل کرد که در دوره های مختلف مجموع های میان راهی شامل: کاروانسرا، آب انبار، حمام و مکان هایی جهت اطراق زائران و مسافران در حاشیه آن شکل گرفت.

شکل اصلی باغ کنونی در دوران صفوی و به دستور شاه عباس اول احداث شد و در دوره های بعدی در زمان شاه سلیمان صفوی و در دوران ناصرالدین شاه قاجار مرمت هایی جهت حفاظت و احیاء باغ صورت پذیرفت. آخرین مرمت و بهسازی مجموعه مذکور در سال 1350 توسط سازمان حفاظت آثار آغاز شده و تا به امروز ادامه دارد و به شماره 236 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

قدمگاه تا چند سال پیش در همان محوطه باغ و روستای مجاورش خلاصه می شد، اما حالا به سبب افزایش زائران، تقریباً برای خود شهری شده كه هم هجور امكاناتی را در اختیار مسافران قرار می دهد.

یك بلوار عریض درست روبه روی باغ قدمگاه وجود دارد كه انواع و اقسام مغازه ها از رستوران و سوپرماركت ها گرفته تا میوه فروشی و كیوسك مطبوعات و فروشگاه صنایع دستی را درخود جای داده است و البته به اندازه رفع نیاز زائران واحد تزریقات و پانسمان هم دارد. در گوشه و كنار باغ نیز جایی برای نشستن و سفره پهن كردن خانواده ها یافت می شود.

درباره محمد سعید اساسی

این مطالب را نیز ببینید!

مجموعه فرهنگی باغ – آرامگاه نادری

نادرشاه افشار سرسلسله دودمان افشاریه که برای اولین بار شهر مشهد را مرکز حکومت نمود، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *