صفحه اصلی / مشهد / مشهد شناسی / بقعه ابو زید ربیع بن خثیم اسدی – خواجه ربیع

بقعه ابو زید ربیع بن خثیم اسدی – خواجه ربیع

یکی از رویدادهای مهم تاریخی توس در نیمه دوم قرن اول هجری قمری، مهاجرت ربیع بن خثیم اسدی به خراسان، زندگی و سرانجام وفات او در نوغان است. بنا بر قرائن تاریخی دوران اقامت خواجه ربیع در خراسان از حدود سالهای 35 و 36 هجری قمری آغاز گردیده و تا سال های پایانی حکومت یزیدبن معاویه ادامه داشته است که سرانجام در سال 61 تا 63 هجری قمری وفات یافته است. وی در تاریخ اسلام از جمله تابعین و از یاران صمیمی ابن مسعود صحابی بزرگ پیامبر)ص( و در زمره زهاد ثمانیه و از پیشگامان تفسیر و حدیث نام برده شده است. می نویسند: وی در ورع و پارسایی شهره بوده و در نزد مردم مقام و منزلتی عظیم داشته است. خواجه ربیع در عهد خلافت حضرت علی)ع( مدتی در ری می زیسته و بعد از مهاجرت، در محل كنونی كه به قولی محل سكونت او بوده مدفون شده است.

تاریخ احداث آرامگاه اولیه خواجه ربیع مشخص نیست اما بنای بقعه كه اكنون در وسط باغی بزرگ و مشجر قرار دارد، به سال 1024 ه.ق و عهد شاه عباسی صفوی به امر وی و به دست الغ الرضوی خادم ساخته شده است و بر روی قبر ضریحی مجلل قرار گرفته است. نمای بیرونی آرامگاه و داخل ایوان ها با كاشی های معرق و هفت رنگ زیبا تزیین شده و در داخل بنا، ازاره ها به ارتفاع1/90  متر با كاشی دوره صفوی و بقیه ی بنا تا رأس گنبد داخلی، با نقاشی هایی به شكل اسلیمی و گل های ختایی و نقش های دیگر مثل نقش طاووس و كتیبه های كچی به رنگ سفید با زمینه لاجوردی با خط سفید و به قلم زیبای علیرضا عباسی خطاط معروف عصر صفوی مرقم گردیده و به آن زینت بخشیده است. در بالای یکی از این کتیبه ها نوشته شده قال الرضا(ع): ما حصل لی من القدوم بخراسان، الزیاره ربیع بن خثیم.

حجره های احداث شده در چهار ضلع اطراف مرقد، باغ مشجری را ایجاد کرده که به عنوان یكی از آرامگاه های قدیمی و قبرستان عمومی، با فضای سرسبز و امكانات بهداشتی مورد توجه زائران و مجاوران است. این آرامگاه در شمال غربی مشهد واقع است و با بلواری به مركز شهر متصل می شود.

درباره محمد سعید اساسی

این مطالب را نیز ببینید!

مجموعه فرهنگی باغ – آرامگاه نادری

نادرشاه افشار سرسلسله دودمان افشاریه که برای اولین بار شهر مشهد را مرکز حکومت نمود، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *